Jakie są popularne skrzywienia kręgosłupa?

Lordoza pogłębiona jest wadą postawy, która charakteryzuje się jest nadmiernym wygięciem kręgosłupa ku przodowi w dole pleców. Gdy lordoza będzie nieleczona może nie tylko się pogłębić, ale również zaburzyć proporcje sylwetki, a także wpłynąć na poważne powikłania m.in. artretyzm lub przewlekłe bóle pleców. Jakie są objawy i przyczyny tej choroby? Jakie są sposoby leczenia?

Przyczyny lordozy:

Lordoza może być efektem utrzymywania niewłaściwej postawy ciała, otyłości lub braku ruchu. Może również być wadą wrodzoną. Lordoza może być także następstwem:

– kifozy pogłębionej

– urazów

– schorzeń takich jak: osteoporoza, dystrofia mięśniowa, krzywica, zapalenie krążków międzykręgowych, rwa kulszowa, kręgozmyk, achondroplazja, czy choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa.

Objawy lordozy

Osoby z lordozą na pierwszy rzut oka wyglądają, jakby się nadmiernie prostowały. Między pośladkami, a środkową częścią kręgosłupa dostrzegalna jest wyraźna litera C. Wtedy patrząc na taką osobę z boku ewidentnie widać, że:

– brzuch jest wypięty

plecy są wklęsłe

– pośladki są zdecydowanie bardziej uwypuklone

Wówczas (patrząc na chorego z boku) widać, że:

Dodatkowo mogą wystąpić dolegliwości bólowe w dolnym odcinku pleców z powodu nadmiernego obciążenia, kurcze mięśni, drętwienie lub mrowienie kończyn dolnych, a także zaburzenia w oddawaniu stolca czy moczu.

Leczenie lordozy

Warto pamiętać, że nie lordoza w nie każdej postaci wymaga specjalistycznego leczenia. W przypadku, gdy nadmierne wygięcie kręgosłupa zniknie przy zmianie pozycji ciała, np. po schyleniu się do przodu, nie wymaga ona leczenia. W tej sytuacji pomocne mogą być właściwe ćwiczenia, które mogą zapobiec pogłębianiu się tej wady.

Jeżeli jednak wygięcie kręgosłupa nie zmieni się przy skłonie do przodu lub pojawi się wtedy ból, drętwienie, skurcze mięśnie, mrowienie lub problemy z oddawaniem kału czy moczu, należy koniecznie wybrać się do lekarza.

Należy zdawać sobie sprawę, że leczenie lordozy zależy przede wszystkim od stopnia wygięcia, a także występowania innych objawów, jednak tylko niewiele przypadków lordozy wymaga  specjalistycznego leczenia. Przeważnie podstawową terapią jest gimnastyka korekcyjna, polegająca na spłaszczeniu lordozy. Lekarze mogą także rekomendować leki w celu zmniejszenia bólu oraz  fizykoterapię, by wzmocnić mięśnie tułowia.

W niektórych przypadkach niezbędne będzie noszenie gorsetu ortopedycznego, który przez naciskania na kręgosłup wymusi jego właściwe ustawienie. Z kolei w zaawansowanych przypadkach niezbędne będzie leczenie operacyjne. Pomocne mogą być joga, pływanie oraz masaże, natomiast u osób otyłych rekomendowane będzie zrzucenie wagi.

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *