Rakieta tenisowa – jaką wybrać?

Jeśli zastanawiamy się nad kupnem rakiety tenisowej, musimy wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim trzeba obiektywnie określić swój stopień zaawansowania, ponieważ innej rakiety potrzebują początkujący gracze, a innej profesjonaliści. Będzie od tego zależało to, czy dobrze będzie nam się grało daną rakietą, czy niesłusznie zniechęcimy się do gry już po kilku treningach.

Parametry rakiet do tenisa

Podstawowe parametry dotyczącej każdej rakiety do tenisa to:

  • główka
  • rączka
  • ciężar
  • balans
  • długość
  • sztywność
  • budowa i materiał

Główka to część rakiety, którą zawodnik odbija piłkę. Rozmiar główki dotyczy jej powierzchni. Powierzchnia główki jest istotna, gdyż odpowiada za siłę i precyzję uderzenia piłki. Rączka to uchwyt, który gracz trzyma w dłoni. Rozmiar rączki dotyczy jej obwodu. Rozmiar rączki również jest dość istotny, ponieważ tylko wtedy, gdy obwód rączki jest dokładnie dopasowany do wielkości dłoni gracza, zawodnik może mieć gwarancję, że jego uchwyt będzie pewny, rakieta będzie stabilnie leżała w dłoni a nadgarstek nie zostanie nadmiernie obciążony.

Ciężar określa wagę całkowitą rakiety. Lekką rakietą łatwiej się manewruje, jednak przenosi ona wstrząsy na nadgarstek. Taka rakieta będzie lepsza dla początkujących graczy, którzy muszą nauczyć się odpowiednich uderzeń. Ciężka rakieta natomiast chroni nadgarstek, ponieważ przenosi na niego znacznie mniej drgań. Daje też większą kontrolę nad uderzeniem i umożliwia granie silniejszych piłek.

Balans rakiety to jej wyważenie. Określa w którą stronę jest przesunięty środek ciężkości rakiety. Rakieta z balansem na główkę to taka, w której środek ciężkości przesunięty jest na główkę. Cechuje to lekkie rakiety dla początkujących graczy. Rakieta z balansem na rączkę jest cięższa i daje większą kontrolę nad uderzeniem, nie obciążając jednocześnie nadgarstka.

Długość rakiety to odległość od podstawy uchwytu do końca główki rakiety. Większość rakiet ma standardową długość. Długie rakiety zapewniają skuteczniejszy serwis i większą rotację piłki, natomiast standardowe rakiety są bardziej dynamiczne.

Sztywność rakiety to stopień odkształcania się ramy w kontakcie z piłką. Sztywniejsze rakiety umożliwiają silniejsze uderzenie, jednak przenoszą więcej drgań na nadgarstek. Elastyczne rakiety zapewniają większą kontrolę nad piłką i nie obciążają w tak dużym stopniu nadgarstka.

Jaka rakieta dla kogo?

Dla początkującego gracza najlepsza będzie rakieta z dużą główką, lekka, sztywna i z balansem na główkę. Dla bardziej zaawansowanych graczy poleca się rakiety cięższe, z mniejszą główką, z balansem na rączkę.

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *