Czy ortodoncja u dorosłych może być skuteczna?

Aparaty ortodontyczne widzimy najczęściej u młodzieży. Znacznie rzadziej widzimy je u dzieci – choć tu powodem może być brak możliwości korzystania przez nie z aparatów stałych, co automatycznie uniemożliwia leczenie niektórych problemów. Z zupełnie innych powodów niezbyt częstym widokiem jest osoba dorosła z założonym aparatem ortodontycznym na zębach – tu jednak powodem często jest wstyd przed ich noszeniem lub obawa o brak skuteczności, skoro zabieramy się za to w tak późnym wieku. Oba te powody są niezbyt uzasadnione – co spróbujemy pokazać poniżej.

Czy powinniśmy się wstydzić?
Krótka odpowiedź brzmi: oczywiście że nie – spróbujmy jednak udzielić dłuższej odpowiedzi. Przecież skoro zdecydowaliśmy się na założenie aparatu – to na ogół oznacza, że wstydziliśmy się stanu naszego uzębienia do tej pory. Dzięki aparatowi już za jakiś czas będziemy mogli wreszcie się bez wstydu uśmiechać, warto więc cierpliwie przeczekać okres noszenia. Powinniśmy być wręcz dumni, że dbamy o siebie – a nie zastanawiać się, czy ktoś tego nie odbierze jako powód do wstydu. A nawet jeśli natrafimy na kogoś nieżyczliwego – to przecież robimy to wszystko dla siebie, a nie dla niego.

REKLAMA: Ortodoncja Invisalign w Krakowskim oddziale DENTestetica

Czy korekta wad uzębienia u dorosłych jest jeszcze możliwa?
Cóż, gdyby nie była, to ortodonci nie oferowaliby takich usług. Zresztą jeśli dobrze się rozejrzymy to znajdziemy w naszym otoczeniu kogoś kto korzystał z aparatu nie będąc już dzieckiem – będzie więc mógł on potwierdzić to, co mówi ortodonta i zmniejszyć nasze wątpliwości. Część problemów, które powodują konieczność wizyty u ortodonty pojawia się zresztą najczęściej właśnie u dorosłych – takie wady jak zgrzytanie zębami czy ścieranie się ich ujawniają się dopiero po jakimś czasie. Czasem też wada, która nie była widoczna, gdy byliśmy młodsi – zaczyna postępować. Chodzi tu w szczególności o pojawianie się szpar w uzębieniu lub nadmierne przechylanie się zębów.

Jeśli nadal mamy obawy – odwiedźmy ortodontę i podzielmy się nimi. On dzięki swojemu autorytetowi najlepiej powinien nas przekonać, że nie ma się czego obawiać – a współczesna ortodoncja jest bezpieczna i skuteczna.

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *