Olej kokosowy na trądzik – jak działa?

Olej kokosowy od lat wykorzystywany jest do pielęgnacji ciała i włosów, ale można go z powodzeniem wykorzystać także do pielęgnacji cery trądzikowej. Mimo, że jest to olej to nie zapycha porów, nie powoduje powstawania kolejnych zmian, a nawet leczy. Dlaczego? Dzięki swoim bogatym właściwościom leczniczym, zawartości kwasów tłuszczowych i witamin. Olejek z kokosa hamuje wolne rodniki, pozwala ujędrnić i nawilżyć skórę, ale też reguluje sebum czy pomaga usuwać przebarwienia. Ale dlaczego działa przeciwtrądzikowo?

Właściwości oleju kokosowego

Dla osób o cerze trądzikowej lub skłonnej do zapychania i przez to problematycznej, albo też walczących z pojedynczymi ropnymi krotkami, które nie są postacią trądziku najważniejsze jest to, że olej kokosowy zawiera kwas laurynowy. Kwas ten działa antybakteryjnie, przeciwgrzybiczo i antywirusowo, dlatego wspomaga leczenie wielu różnych zakażeń w tym bakteryjną postać trądziku. Dlatego też olej kokosowy polecany jest osobom i cerze trądzikowej, gdyż może on wspomóc leczenie zmian wywołanych bakteriami i leczenie zmian z podejściem ropy pod skórę, która jest objawem zakażenia bakteryjnego, a także zapobiegać powstawaniu takich zmian w przyszłości. Jednak u części osób zmiany skórne pojawiają się jako objaw złego odżywiania. Tutaj też przyda się olej kokosowy, ponieważ usuwa on szkodliwe patogeny w układzie pokarmowym.

Olej kokosowy zawiera też wiele witamin i minerałów, które korzystanie wpływają nie tylko na funkcjonowanie największego organu u człowieka, czyli skóry, ale też na działanie wszystkich układów. Do witamin i składników odżywczych, które można znaleźć w tym oleju można zaliczyć:

  • witaminy C, E, B6, B12,
  • kwas foliowy,
  • potas,
  • żelazo,
  • fosfor,
  • magnez,
  • wapń,
  • jod.

Wszystkie te składniki sprawiają, że olej kokosowy ma właściwości pielęgnacyjne, ale też lecznicze. A do tego większość osób bardzo dobrze na niego reaguje, więc nie wywołuje on skutków ubocznych czy dodatkowych podrażnień i reakcji alergicznych.

Oczyszczanie skóry to podstawa w cerze trądzikowej

Niestety u wielu osób ropne krosty to przyczyna złego oczyszczania cery z nadmiaru sebum, martwych komórek oraz makijażu. Usunięcie kolorowej warstwy makijażu ze skóry, którą widać nie oznacza, że jest ona czysta. Wiele kosmetyków kolorowych ma w swoim składzie między innymi silikon, który jest niezmywalny wodą. Kiedy silikon się nabuduje to zapycha pory i prowadzi do powstawania zmian na skórze. Ale z drugiej strony osoby o cerze trądzikowej nie mogą używać agresywnych środków myjących, bo pogarsza to stan cery. Czego więc można użyć?

Właśnie oleju kokosowego, ponieważ nałożony na skórę skutecznie rozpuszcza makijaż, w tym produkty na bazie silikonu czy nawet wodoodporne tusze do rzęs. Ponadto nie podrażnia skóry, ale ją nawilża i tonizuje działając jednocześnie antybakteryjnie. Dzięki takiemu oczyszczeniu na skórze nie pozostaną substancje zapychające pory, powodujące powstawanie zaskórników czy aktywnych krost.

Jak olej z kokosa pomaga leczyć trądzik?

Oprócz oczyszczania skóry z makijażu można go stosować zamiast maseczki lub kremu na noc. Na dzień niestety się nie sprawdzi u wszystkich, ponieważ mimo dobrego wchłaniania i tak zostawia delikatną warstwę na skórze, która się wybłyszcza. Dzięki właściwościom antybakteryjnym nie tylko przyspiesza gojenie się już istniejących zmian zapalnych, ale też pozwala zapobiegać powstawaniu kolejnych o tym podłożu. Ale olej z kokosa ma też działanie regenerujące, więc sprawia, że strupy czy czerwone ślady po pryszczach szybciej się goją i znikają ze skóry.

Do tego świetnie nawilża, a jednocześnie nie zapycha porów skóry, więc może być idealnym kremem na noc dla cery suchej i trądzikowej. Bardzo wiele osób ma przesuszoną skórę przez stosowane kuracje przeciwtrądzikowe zapisane przez dermatologa. Olejek kokosowy świetnie się sprawdzi właśnie jako krem nawilżający, bo nie będzie ingerował w stosowaną kurację i nie pogarsza stanu cery.

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *