Jakie możliwości daje nowoczesny sprzęt rentgenowski?

Systemy radiografii cyfrowej znajdują szerokie zastosowanie we współczesnej medycynie. Dostosowywane są zarówno do potrzeb obrazowania, jak i miejsca wykonywania badania. Jakie zastosowanie znajdują najnowsze cyfrowe detektory RTG? Jakie korzyści daje nowoczesny sprzęt rentgenowski?

Radiografia cyfrowa – co to jest?

Radiografia cyfrowa – w skrócie DR – to metoda uzyskiwania zdjęć rentgenowskich w formie cyfrowej. Obejmuje ona wszystkie systemy rentgenowskie, w których rejestracja obrazu ma charakter cyfrowy. Aparaty RTG poddaje się cyfryzacji z kilku powodów. Głównym jest ulepszenie jakości diagnostycznej badania. Obraz cyfrowy można bowiem modyfikować. Można również uzyskać z niego zarówno obraz tkanek miękkich, jak i kostnych.

Z tego względu DR ma coraz większe zastosowanie w medycynie. Wykorzystywana jest m.in. do obrazowania ciężkich urazów, ale także w opiece pediatrycznej. Dzięki niej możliwe jest zbadanie np. czaszki, kręgosłupa, jamy brzusznej czy klatki piersiowej.

Radiografia cyfrowa – w przeciwieństwie do tradycyjnej, analogowej – sprzyja także wydajności pracy. Umożliwia bowiem zbadanie większej ilości pacjentów w tym samym czasie, co znacząco zwiększa efektywność pracy. Ponadto, nowoczesne aparaty są łatwe w obsłudze i konfiguracji. Umożliwiają również uzyskanie wysokiej jakości obrazu.

To nie jedynce zalety radiografii cyfrowej. Metoda ta umożliwia także natychmiastowe otrzymywanie wyników i przeglądanie ich niemal kilka sekund po ekspozycji. Co więcej, możliwe jest także ich przesyłanie oraz zdalne przeglądanie i archiwizacja.

Sprzęt rentgenowski coraz częściej ucyfrowiony

Coraz częściej na rynku można znaleźć nowoczesny detektor RTG, który zapewnia wysoką jakość obrazu i znaczne pokrycie obszarów anatomicznych. Np. detektor marki Philips Allura Xper pozwala zwiększyć kontrast i ostrość obrazów przy jednoczesnym zmniejszeniu szumu.

Ponadto, dzięki temu urządzeniu możliwe jest wykonywanie wielu badań i uwidocznienie nawet bardzo drobnych zmian. Co więcej, detektory są łatwe w obsłudze i – podobnie jak cała radiografia cyfrowa – zapewniają wysoką wydajność pracy.

Sprzęt RTG do badania naczyń krwionośnych

W medycynie stosuje się także RTG do angiografii. Angiografia jest techniką obrazowania używaną do wizualizacji wnętrza naczyń krwionośnych i organów ciała ze szczególnym uwzględnieniem żył, tętnic i komór serca. Zobacz sprzęt do zabiegów sercowo-naczyniowych na stronie: https://www.philips.pl/healthcare/product/HC722024CA/allura-xper-fd1010-aparat-rtg

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *