Jakie kwalifikacje posiada fizjoterapeuta?

Jeszcze do niedawna zawód fizjoterapeuty nie był uregulowany prawnie. Miało to wpływ na jakość oferowanych usług – ukończenie kursu, w świetle przepisów, uprawniało do świadczenia usług kręgarskich, co przekładało się na niechęć do korzystania z pomocy fizjoterapeutów. Jak wygląda to teraz? Jakie kwalifikacje powinien posiadać specjalista?

Fizjoterapeuta Poznań, czyli kto może zostać fizjoterapeutą?

Zgodnie z nowymi przepisami zawód fizjoterapeuty może uprawiać osoba, która:

– posiada zdolność do czynności prawnych, czyli w praktyce: musi to być osoba pełnoletnia i potrafiąca sama o sobie stanowić;

– nie posiada żadnych przeciwwskazań zdrowotnych do pełnienia zawodu fizjoterapeuty, potwierdzone stosownym dokumentem, takim jak orzeczenie lekarskie itp.;

– włada językiem polskim w stopniu komunikatywnym;

– jest osobą o nieposzlakowanej reputacji (brak wyroku);

– jej kwalifikacje do pełnienia zawodu są potwierdzone stosownym dokumentem, takim jak świadectwo ukończenia szkoły lub dyplom.

Prawo wykonywania zawodu fizjoterapeuty nadaje Krajowa Rada Fizjoterapeutów. Organ ten jest odpowiedzialny za prowadzenie Krajowego Rejestru Fizjoterapeutów. Ułatwia to pacjentowi weryfikację uprawnień lekarza, do którego się wybiera (www.kif.info.pl). Dzięki temu wiemy, w jakie ręce się oddajemy. Dosłownie i w przenośni.

Dobry fizjoterapeuta, czyli jaki?

Osoba, która wiąże swoją przyszłość z zawodem fizjoterapeuty musi być nie tylko cierpliwa i sumienna, ale również otwarta na ludzi i empatyczna. Trzeba mieć na uwadze, że codzienny kontakt z nierzadko cierpiącym pacjentem jest trudny ze względów emocjonalnych, dlatego musi to być osoba silna psychicznie. Na pewno nie zaszkodzi też dawka optymizmu i humoru. Fizjoterapeuta musi ciągle motywować pacjenta do działania. Nie może się szybko poddawać. Dobrze, jeśli swoim podejściem i pozytywną energią zaraża podopiecznych.

Fizjoterapeutę musi cechować siła i umiejętność przewidywania. Ma to szczególnie istotne znaczenie w przypadku pacjentów o znacznym ograniczeniu ruchowym.

Wykształcony fizjoterapeuta

Przyszły fizjoterapeuta może zakończyć swoja edukację na uczelni wyższej z tytułem licencjonowanego specjalisty, bądź też magistra. Studenci podczas zajęć zgłębiają wiedzę w zakresie anatomii ludzkiej, fizykoterapii, masażu leczniczego, psychologii itp. Dostępne specjalizacje to m.in. rehabilitacja medyczna, ruchowa, masaż relaksacyjny czy arteterapia. Studenci zdobywają umiejętności nie tylko teoretyczne, ale również praktyczne podczas obowiązkowych praktyk studenckich.

Ciągłe doskonalenie

Zawód fizjoterapeuty, jak każdy zawód związany z leczeniem, wymaga ciągłego śledzenia nowinek technicznych, technologicznych, czy publikacji naukowych. Dokształcanie się popłaca . Dzięki temu jesteśmy na bieżąco i możemy zaoferować pacjentom jak najwyższy poziom usług.

Zanim zdecydujemy się na konkretnego specjalistę, warto zasugerować się opiniami w internecie i popytać wśród znajomych. W końcu najlepsi lekarze to tacy, którzy są sprawdzeni.

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *