Jak wygląda analiza składu ciała?

Analizator składu ciała to urządzenie, które wykonuje pomiary i analizę składu ciała. Dzięki niemu można odczytać m.in. następujące parametry: masa ciała, wskaźnik BMI, masa tkanki tłuszczowej, zawartość wody w organizmie, masa kości, masa mięśni. Badanie analizy składu ciała umożliwia monitorowanie efektów treningów i odchudzania. Oprócz tego pozwala dobrać dietę i aktywność fizyczną do kondycji i stanu zdrowia organizmu. Na rynku dostępne są różne rodzaje analizatorów składu ciała, od niepozornych, przypominających wagę do profesjonalnych, rozbudowanych urządzeń. Analizatory są powszechnie stosowane przez lekarzy, dietetyków czy instruktorów fitnessu. Jak wygląda analiza składu ciała? Jakie są jej zalety? Jakie parametry możemy poznać dzięki badaniu? O tym w dalszej części tekstu.

Jak wygląda analiza składu ciała?

Osoba badana w celu dokonania pomiaru musi stanąć na analizatorze gołymi stopami. Oprócz tego należy zdjąć części garderoby i akcesoria z metalowymi elementami. Analizator składu ciała wykorzystuje do działania zjawisko bioimpedancji (BIA). Urządzenia przepuszcza przez ciało osoby badanej słaby impuls elektryczny. Tkanki o dużej zawartości wody (np. mięśnie) dobrze przewodzą impuls, natomiast tkanki o niskiej zawartości wody (np. tłuszczowa) wytwarzają opór. Na podstawie tego oporu wyliczane są parametry ciała. Określana jest nie tylko masa, ale również zawartość procentowa. Analiza składu ciała jest szybka, nieinwazyjna i bezbolesna dla osoby badanej. Badanie może być przeprowadzone zarówno u osób zdrowych, jak i przewlekle chorych. Istnieją jednak przeciwwskazania do wykonania analizy.

Kto nie powinien poddawać się analizie składu ciała?

Nie powinno się wykonywać badania:

 • u kobiet w trakcie menstruacji,
 • u osób: z rozrusznikiem serca, z wszczepionymi metalowymi implantami, urządzeniami elektrycznymi w jamie brzusznej,
 • u kobiet w ciąży,
 • u osób chorych na padaczkę.

Dlaczego warto wykonać badanie analizy składu ciała?

Osoby chcące zrzucić zbędne kilogramy, oczekują na efekty w postaci spadku wagi lub zmniejszenia obwodów poszczególnych partii ciała. W wyniku wykonywania ćwiczeń wzrasta masa naszych mięśni, skutkiem może być wzrost wagi. Dlatego wyniki ważenia nie są wiarygodne w procesie odchudzania. Analiza składu ciała jest idealnym rozwiązaniem dla osób chcących kontrolować realne efekty treningów i odchudzania. Cykliczne przeprowadzanie badań (np. co miesiąc) pozwoli sprawdzić postępy.

Zalety przeprowadzania analiz składu ciała:

 • możliwość ocenienia kondycji i stanu zdrowia organizmu,
 • możliwość przeprowadzenia badania u osób zdrowych oraz chorych
 • możliwość kontrolowania postępów diety i efektów treningu,
 • możliwość wykorzystania wyników do ułożenia diety, planu treningowego,
 • realne i wiarygodne wyniki,
 • szybkie, bezinwazyjne i bezbolesne badanie.

Jakie parametry możemy poznać dzięki analizie składu ciała?

W kolejnej części tekstu omówimy parametry określane na przykładzie analizatorów InBody. Urządzenia marki InBody nie wykorzystują do działania obliczeń empirycznych, czyli wieku, płci i wzrostu. Dlaczego ma to duże znaczenie? Zawartość tkanki tłuszczowej w przypadku kobiet i mężczyzn jest inna. Dlatego wyniki badania będą się różnić w zależności od ustawienia płci. Analizatory składu ciała InBody charakteryzują się wysoką dokładnością pomiarów (aż 98%). W związku z tym, wyniki są rzetelne i rzeczywiste a wpisywanie danych empirycznych jest zbędne. Dokładność zawdzięczają także 8-punktowemu systemowi elektrod dotykowych.

 Parametry określane przez analizatory składu ciała InBody:

 • Analiza składu ciała, czyli: całkowita zawartość wody (podawana w litrach) , białka, minerałów oraz masa tkanki tłuszczowej (podawane w kg)
 • Analiza mięśniowo-tłuszczowa, czyli: masa ciała, masa mięśni szkieletowych oraz masa tkanki tłuszczowej (podawane w kg).
 • Analiza otyłości obejmuje: wskaźnik BMI oraz procentową zawartość tkanki tłuszczowej.
 • Segmentalna analiza beztłuszczowa określa rozkład tkanki tłuszczowej w organizmie.
 • Segmentalna analiza tłuszczowa ocenia rozmieszczenie tkanki tłuszczowej (w prawym i lewym ramieniu, prawej i lewej nodze oraz na tułowiu).
 • Analiza współczynnika ECW, czyli wody zewnątrzkomórkowej.
 • Wynik InBody, czyli końcowa ocena składu ciała. Wysokie wyniki świadczą o dobrym stanie zdrowia badanego.
 • Obszar tłuszczu trzewnego – obszar powyżej 100 cm² świadczy otyłości brzusznej.
 • Parametry badania, czyli woda wewnątrzkomórkowa i zewnątrzkomórkowa, podstawowa przemiana materii (BMR), wskaźnik talia-biodra (WHR) oraz masa komórkowa.
 • Kąt fazowy całego ciała – określa stopień wyniszczenia organizmu.

Podsumowując, analiza składu ciała jest badaniem, które może znacząco ułatwić proces odchudzania oraz kształtowania sylwetki. Zainteresowani analizą mają do wyboru np. skorzystanie z usług lekarzy, dietetyków i trenerów lub zakup analizatora składu ciała. Dostępność na rynku wielu urządzeń wcale nie ułatwia wyboru. Pomocne może być określenie własnych oczekiwań wobec sprzętu oraz wybranie kategorii cenowej. Niezależnie, czy zdecydujemy się na zakup sprzętu, czy wykonanie badania przez specjalistów, warto zainteresować się urządzeniami o wysokiej dokładności, gwarantują one dokładne pomiary.

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *