Jak wybierać zabawki rozwojowe dla dzieci w różnym wieku?

Poszukując prezentów dla najmłodszych, dorośli często pragną odnaleźć akcesoria, które okażą się zarówno atrakcyjne, jak i rozwijające. W tej roli doskonale sprawdzą się zabawki rozwojowe i sensoryczne. Ważne jest jednak dopasowanie ich do wieku obdarowywanych pociech. Aby odnaleźć właściwe przedmioty należy wziąć pod uwagę wiek pociechy i wyzwania, z jakimi musi się zmierzyć na danym etapie rozwoju. Jakie zabawki okażą się trafionymi prezentami?

Akcesoria wspomagające rozwój najmłodszych

Niemowlętom warto zaoferować rozwojowe zabawki sensoryczne. Przedmioty z tej kategorii umożliwią poznawanie świata wielopoziomowo. Z pewnością będą miały korzystny wpływ na szybkość nabywania nowych umiejętności. Popularnym rozwiązaniem są miękkie kostki i maskotki sensoryczne w kontrastowych barwach. Dzięki różnym materiałom, fakturom i odgłosom, jakie wydają, stymulują rozwój wielu zmysłów. Chętnie wybieranymi zabawkami z tej kategorii są również sensoryczne piłeczki. To wspaniałe, uniwersalne artykuły do kąpieli i codziennych zabaw. Dzięki ciekawym kształtom i wypustkom mogą być również wykorzystywane do masowania maluchów.

Jakie zabawki kupować starszym dzieciom?

Około 1. roku życia dla dziecka wyjątkowo ważny jest rozwój motoryki i zdolności manualnych. Odpowiednie zabawki rozwojowe dla pociech w tym wieku to między innymi jeżdżące akcesoria, które wspomagają naukę i doskonalenie chodzenia. Dzieciom w wieku 1,5 – 4 lat warto kupować zabawki ułatwiające rozwój chwytania i układania. Dla maluchów około 2. roku życia będą to przede wszystkim układanki typu piramidy i proste, drewniane puzzle. Starszym dzieciom warto zaproponować bardziej skomplikowane obrazki do układania. Ciekawym rozwiązaniem mogą okazać się puzzle sensoryczne. Zabawki rozwojowe dla pociech poniżej 4. roku życia powinny umożliwiać poznawanie świata za pomocą kilku zmysłów. W tej kategorii odnaleźć można również edukacyjne artykuły, dzięki którym możliwe jest zapoznawanie się z nazwami różnych postaci i obiektów. Kilkulatkom warto podarować również dopasowane do wieku masy plastyczne i zestawy do tworzenia kreatywnych prac.

O czym należy pamiętać?

Podczas wybierania zabawek rozwojowych należy zawsze upewnić się, że są one bezpieczne dla maluchów. Artykuły powinny być wykonane z nietoksycznych materiałów i posiadać odpowiednie atesty. Ważne jest również to, aby były dostosowane do wieku obdarowanych. Warto zwrócić również uwagę na wzornictwo i wizualną atrakcyjność kupowanych przedmiotów. Odpowiednio dobrana zabawka z pewnością będzie trafionym prezentem.

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *