Termometr to niezwykle znane narzędzie, więc jego zakup może wydawać się niezwykle prostym zadaniem. Większość spośród nas ma takie narzędzie we własnej domowej apteczce. Natomiast przy dzisiejszym, niezwykle dużym doborze termometrów, dobór może wykazać się zdecydowanie cięższym, aniżeli mogło Ci się wydawać. W tym artykule znajdziesz informacje dotyczące różnorodnych rodzajów termometrów oraz sposobu ich działania. Co musimy wiedzieć na temat termometrów, jakie są ich rodzaje, jak działają, a przede wszystkim jak wybrać ten najlepszy dla siebie i domowników?
Jak funkcjonuje termometr?
Generalnie rzecz ujmując termometry są narzędziami służącymi do pomiaru temperatury formą pośrednią. Jej zasadą jest wpływ zmian temperatury na właściwości ciał o określonej właściwości, w jakiej zmiany owe są stałe oraz możliwe do wymierzenia oraz nawiązania do skali. Określamy je wartościami termometrycznymi. Dobrze zrobione narzędzie może służyć do pomiaru dowolnej temperatury w danym obszarze, czy pokazywania jedynie niektórych wartości. W tym kolejnym wypadku mówimy już o współczynniku temperatury.
Termometr szklany
Jeszcze niedawno wszelkie termometry szklane zawierały rtęć. Bowiem jest to pierwiastek szkodliwy dla zdrowia człowieka oraz środowiska ekologicznego (rtęć z jednego termometru jest w stanie zarazić wielkie jezioro), w 2009 roku, zgodnie z rozporządzeniami UE, termometry rtęciowe zostały anulowane z produkcji. W kolejnych szklanych rodzajach słupek rtęci został zmieniony nowymi mieszankami, np. alkoholem czy galem.
Termometry bezdotykowe
Termometry bezdotykowe wydają się być trochę gadżeciarskie, natomiast ułatwiają one życie i pozwolą poczuć znacznie większy komfort, aniżeli standardowe. Są one przede wszystkim dobre w razie potrzeby zmierzenia temperatury małym dzieciom, jakie niejednokrotnie czują dyskomfort podczas robienia tejże czynności. Jest to ciężkie oraz nieprzyjemne, zarówno dla dzieci, jak również rodziców. Co więcej, jest to bezpieczniejsze narzędzie, ponieważ nie znajduje się w nim rtęć, jaka niebezpieczna jest dla własnego zdrowia.
Termometr – jaka cena?
W wypadku termometrów cieczowych, ich wartość uwarunkowana jest przede wszystkim od wymiarów przyrządu. Wybierając model 21-centymetrowy, zapłacić musimy od 5 złotych wzwyż. Większy, 28-centymetrowy termometr, to koszt rzędu 10-15 złotych. Artykuły elektroniczne są droższe. Za najtańszy rodzaj należy dać ponad 25 złotych. Wartość tychże zaopatrzonych w pozostałe funkcje może wynosić od 50 złotych wzwyż. Termometry możesz kupić na stronie firmy Twój Ozon.