Depresja u osób starszych – jak rozpoznać?

Depresja to poważna choroba, która często jest lekceważona przez najbliższe otoczenie osoby, która na nią cierpi. Niestety, jak wynika ze statystyk, dotyka blisko 30% osób po 65 roku życia. Często jest wynikiem samotności i poczucia bezsilności. W jaki sposób rozpoznać jej objawy, a następnie rozpocząć proces leczenia?

Objawy depresji starczej

Większość objawów sprowadza się do stanów emocjonalnych i zmiany zachowania. Niektóre z nich mogą przekładać się także na odczucia fizyczne. W przypadku osób starszych bardzo często bywają mylone z naturalnym zanikiem sił i spadkiem zdolności poznawczych. Do najczęstszych objawów depresji zalicza się przede wszystkim: zaburzenia snu, a niekiedy nawet bezsenność, przygnębienie, lęk i niepokój oraz apatię i brak zainteresowań. Osoby cierpiące na depresję mogą nie czuć potrzeby wstawania rano czy rozmowy z innymi ludźmi. Nierzadko towarzyszy im pewnego rodzaju otępienie. Jeżeli taki nastrój utrzymuje się powyżej 1-2 tygodni, to można mówić o depresji. Depresja starcza może wiązać się jednocześnie ze spowolnieniem psychoruchowym oraz z problemami z koncentracją.

Przyczyny depresji u osób starszych

Najczęstsza przyczyna depresji u seniorów to samotność. Często zbiega się ona z okresem przejścia na emeryturę, kiedy osoby starsze poszukują nowej roli i zajęć. W efekcie nie potrafią się odnaleźć w codzienności. Dokucza im zwłaszcza fakt utraty kontaktu z innymi ludźmi. Dochodzi do tego przekonanie, że jest się niepotrzebnym, co wpływa na niską samoocenę. Zły stan zdrowia także może być jednym z powodów depresji, zwłaszcza gdy zachodzi konieczność opieki przez osoby trzecie. Uzależnienie od innych ludzi w wykonywaniu prostych czynności jest dla nich niekiedy powodem do wstydu, właśnie dlatego tak ważna jest empatia przy pracy z osobami starszymi. O tym na co jeszcze warto zwracać uwagę, przeczytać można na avoria.com.pl.To najlepsze miejsce dla osób poszukujących pracy jako opiekun osób starszych.

Jak leczyć starczą depresję?

To zależy od tego, jaki jest jej stopień zaawansowania. W niektórych przypadkach może się okazać, że wystarczy okazanie zainteresowania, ale nie jednorazowego. Seniorzy potrzebują rozmów, towarzystwa czy konkretnego planu dnia. Dobrym pomysłem są więc zajęcia dodatkowe, organizowane specjalne dla osób starszych. Uczestnictwo w nich sprawia, że mają na co czekać i czym wypełnić czas wolny. To także szansa na poznanie innych osób w podobnym wieku i sytuacji życiowej. Nie zawsze okaże się to jednak wystarczające. W przypadku pogłębionej depresji starczej obowiązkowe jest wdrożenie leczenia farmaceutycznego. Leki dostępne są wyłącznie na receptę, konieczna jest więc stała opieka specjalisty. Na ogół depresja jest możliwa do wyleczenia, często potrzebna jest jednakże osoba, która zmotywuje osobę chorą do podjęcia leczenia. Bardzo często tę rolę przejmują właśnie opiekunowie osób starszych.

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *