Czym są rowery trójkołowe rehabilitacyjne?

Rowery trójkołowe rehabilitacyjne są odmianą roweru przeznaczoną dla osób mających problemy z utrzymaniem równowagi. Z biegiem lat stają się one coraz bardziej popularne, przez co widzimy je coraz częściej na ścieżkach rowerowych czy nawet drogach. Rowery trójkołowe rehabilitacyjne są szczególnie zalecane dla osób niepełnosprawnych, które nie są w stanie korzystać z tradycyjnego roweru, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby każdy z nich korzystał ze względu na łatwość w ich używaniu. Wyróżnić też możemy rowery trójkołowe dla dzieci ze specyficznymi trudnościami.

Dla kogo rower trójkołowy?

Każdy rehabilitacyjny rower trójkołowy różni się od tradycyjnego roweru. Jak sama nazwa wskazuje, wyposażony został on w trzy koła zamiast tradycyjnej pary. Reszta roweru praktycznie nie różni się od zwykłego roweru. Nasz pojazd napędzamy oczywiście siłą mięśni, lecz znajdziemy też wersje elektryczne, które będą w pełni automatyczne lub jedynie wspomagające. Znacznie lepszy jest komfort samej jazdy, dzięki odpowiednio umieszczonej kierownicy nasza pozycja nie będzie źle oddziaływać na kręgosłup.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Rowery trójkołowe dla dorosłych różnią się nieco od klasycznych pojazdów tego typu. Na przykład rozłożony jest inaczej środek ciężkości, przez co nie ma potrzeby pochylania się przy zakrętach. Jego główną wadą, na którą musimy uważać, będzie waga i rozmiar co może być problemem dla osób mieszkających na małej przestrzeni. Tak więc podsumowując, najważniejsze będą: waga, która powinna być jak najmniejsza, rozmiar, bo musimy znaleźć miejsce na jego przechowywanie, sposób napędzania a do wyboru mamy klasyczne, napędzane pedałami oraz elektryczne.

Charakteryzacja dobrego roweru trójkołowego

Rowery trójkołowe nie zostały stworzone specjalnie dla zastosowań rehabilitacyjnych, lecz zyskały szczególną popularność w tym segmencie z powodu ich pozytywnego wpływu na osoby w trakcie rekonwalescencji, po zawałach oraz z urazami kostno-stawowymi. Stały się idealnym sposobem rehabilitacyjnym, także psychicznej, ponieważ daje poczucie wolności dla użytkownika, a co najważniejsze pozwalają na przyjemną aktywność fizyczną. Rowery trójkołowe dla seniora skupiać się będą na wzmacnianiu mięśni połączonym z brakiem ryzyka kontuzji. Odciążą też kręgosłup i usuną problemy z utrzymywaniem równowagi podczas jazdy. Rowery trójkołowe elektryczne z pełni automatyczne znajdą zastosowanie u osób jeżdżących na wózku inwalidzkim. Na rynku znajdziemy też modele napędzane siłą naszych rąk. Taki silnik uniezależni osoby niepełnosprawne od opiekunów i pozwoli na przyjemniejsze poruszanie się. Możemy też dostosować silnik do naszych potrzeb, znajdziemy na przykład modele jedno i wielobiegowe oraz takie różniące się zasięgiem na jednym ładowaniu. W modelach ze wspomaganiem uruchamia się ono automatycznie, więc nie będziemy potrzebować oddzielnej nauki jazdy.

Rowery trójkołowe dla dzieci

Oddzielną kategorią są rowery trójkołowe dla dzieci w przedziałach 3-7 i 8-13. Tak samo, jak w wersji dla dorosłych i tutaj każde dziecko może z takiego korzystać, jednak zalecane są dla osób z zaburzeniami ruch czy równowagi. Ich głównym zadaniem jest utrzymanie aktywności u dzieci z przypadłościami podanymi wyżej. Rowery dla dzieci są kolorowe, aby zachęcić naszych podopiecznych do jazdy. Każdy rowerek wyposażony będzie w bagażnik.

Rowery trójkołowe dla młodzieży

Od modeli dla dorosłych różnią się rozmiarami i estetyką. Takie urządzenie posiada ostre koła, które wymagają ciągłe pedałowanie, są one więc skupione głównie na aktywności fizycznej oraz aktywacji mięśni.

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *