Uprawianie sportu wiązać może się z szeregiem kontuzji – od stłuczeń, przez zwichnięcia, aż po złamania. Poważniejsze urazy wymagają często długotrwałej rehabilitacji, której nieodłącznym elementem jest stabilizator na kolano. Wynika to z faktu, iż podczas większości aktywności fizycznych – czy to biegania czy jazdy na rowerze, w największym stopniu obciążamy stan kolanowy. W związku z tym, jeżeli tylko zaczynamy odczuwać ból w tej okolicy, warto zaopatrzyć się w stabilizator jeszcze zanim dojdzie do przykrego wypadku, który może uniemożliwić nam uprawianie sportu na długi czas.
Co warto uwzględnić przy zakupie stabilizatora na kolano?
-
Rodzaj urazu – jeżeli naszym problemem jest niewielki ból kolana, który nie utrudnia w znaczący sposób codziennego funkcjonowania, w zupełności wystarczająca będzie prosta opaska bezszwowa.
-
Wielkość urazu – gdy kontuzja jest na tyle duża, że stabilizator nie jest w stanie objąć jej w całości, konieczny okazać może się zakup dodatkowych zabezpieczeń, na przykład na uda czy łydki. Alternatywę dla nich stanowić może stabilizator o większej rozpiętości, który dodatkowo obejmie na przykład także piszczele.
-
Budowę ciała – większość stabilizatorów ma elastyczną konstrukcję, lecz niektóre z nich działają prawidłowo jedynie na pewnym zakresie, a co za tym idzie – ich nadmierne naciąganie może sprawić, że nie będą one działały w 100% prawidłowo.
-
Rodzaj uprawianego sportu oraz intensywność treningów – jedynie wówczas stabilizator będzie w stanie jak najlepiej spełniać swoje zadanie.
Najlepszym rozwiązaniem jest zakup stabilizatora po uprzedniej konsultacji z lekarzem specjalistą (dotyczy to w szczególności poważnych oraz przedłużających się urazów). Nieodpowiedni jego dobór może znacząco pogorszyć stan naszych kolan, wydłużając czas trwania rehabilitacji.
Rodzaje stabilizatorów
-
Opaska bezszwowa – to prosty i niedrogi produkt, który ma za zadanie ochronić staw kolanowy przed urazami z zewnątrz (na przykład zadrapaniami) i zachować odpowiednią temperaturę w jego okolicy. Do jego produkcji najczęściej stosuje się rozciągliwe materiały, co znacząco ułatwia dopasowanie opaski do nogi użytkownika i chroni przed jej przemieszczaniem się podczas poruszania się. Dobrze sprawdzi się ona zarówno w przypadku lekkich urazów, skręceń czy nadwyrężeń stawów, jak i w roli działania profilaktycznego.
-
Ściągacz – wykorzystywany jest on głównie po przebytych urazach w celu rehabilitacji. Bardzo dobrze stabilizuje i redukuje wywierane na stawy obciążenie. Dodatkowo, zapewnia odpowiedni komfort cieplny i prawidłowy przebieg procesu krążenia krwi – tak w mięśniach, jak w i stawach. Ściągacz bardzo dobrze sprawdzi się w sezonie jesienno – zimowym, jako że gwarantuje lepszą izolację cieplną od wspomnianych powyżej opasek bezszwowych.
-
Stabilizator siatkowy – stosuje się go w przypadku silnego bólu i obrzęku powstałych na skutek kontuzji. Wskazaniem do użycia tego typu stabilizatora jest również osłabienie aparatu więzadłowego oraz inne, równie intensywne obrażenia, do których doszło w okolicy kolan. Nie utrudnia on zginania nogi, skutecznie łagodzi ból i przyspiesza leczenie kontuzji. Jako że jest przewiewny, z powodzeniem stosować można go w okresie letnim.
-
Stabilizator neoprenowy – bardzo dobrze sprawdza się on w leczeniu urazów stawu kolanowego, skutecznie przyspieszając powrót do sprawności po przebytym urazie. Taki stabilizator zabezpiecza także przed powrotem kontuzji, skutecznie chroniąc osłabione mięśnie i stawy. Posiada elementy z siateczki, które gwarantują skórze w pełni swobodny przepływ powietrza.
Jak widać, stabilizator na kolano jest w stanie skutecznie przyspieszyć proces rehabilitacji po przebytym urazie. Kluczowe jest tu jednak odpowiednie jego dopasowanie do indywidualnych potrzeb, najlepiej pod okiem lekarza specjalisty.
Artykuł przygotowany we współpracy z portalem https://elektrostymulatory.net/