Czym jest krzywa glikemiczna?

Krzywa cukrowa, nazywana jest inaczej krzywą glikemiczną. Jest to badanie krwi, w którym oznaczane jest stężenie glukozy na czczo, jak również po wypiciu roztworu glukozy. Badanie to wykonywane jest przede wszystkim u kobiet będących w ciąży, w celu zdiagnozowania ewentualnej cukrzycy ciążowej. Badanie krzywej cukrowej powinno być przeprowadzone na czczo, a w trakcie jego trwania niedozwolone jest wykonywanie jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Jeżeli wynik krzywej cukrowej okaże się dodatni, konieczna będzie wizyta u diabetologa, dalsza diagnostyka i wdrożenie ewentualnego leczenia.

Co to jest krzywa cukrowa?

Krzywa cukrowa, inaczej nazywana krzywą glikemiczną, jest badaniem, którego wykonanie zleca się w przypadku, gdy poziom cukru we krwi na czczo jest podwyższony, albo jest w normie, ale istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia cukrzycy. Krzywą glikemiczną wykonuje się podczas ciąży, aby wykryć cukrzycę ciążową. Najczęściej badanie to wykonuje się pomiędzy 24, a 28 tygodniem ciąży. Czasami można je przeprowadzić wcześniej, jeżeli istnieją u kobiety predyspozycje genetyczne, albo pojawiają się niepokojące objawy. Takie badanie wykonuje się na podstawie skierowania wystawionego przez lekarza prowadzącego ciążę.

Przed badaniem należy zakupić w aptece glukozę w ilości 75 gramów. Na badanie oczywiście zgłaszamy się na czczo, najlepiej z samego rana, do laboratorium diagnostycznego. Badanie krzywej cukrowej jest badaniem, w którym oznacza się ilość cukru we krwi we właściwych odstępach czasowych.

Jak przebiega badanie krzywej cukrowej?

Krzywą cukrową wyznacza się na podstawie oznaczonej ilości glukozy we krwi w trzech kolejno badanych próbkach. Pierwszą próbkę krwi pobiera się od pacjenta na czczo, czyli zaraz po zgłoszeniu do laboratorium. Konieczność bycia na czczo wynika z możliwości zafałszowania wyniku, nawet po spożyciu niewielkiej ilości pokarmu. Pielęgniarka najpierw przygotowuje roztwór glukozy ( 300 ml wody, w których rozpuszcza się 75 g glukozy ), który pacjent musi następnie wypić. Po upłynięciu godziny od wypicia glukozy pobiera się drugą próbkę krwi do analizy, a po drugiej godzinie – trzecią próbkę. Badanie to trwa około 3 godzin. Ważne jest, aby w trakcie jego trwania nie wykonywać aktywności fizycznej, gdyż może to znacząco zafałszować obraz badania, bardzo obniżając wyniki. Nie można w tym czasie wychodzić z przychodni, np. na zakupy, czy na spacer do parku. Należy cierpliwie siedzieć w poczekalni. Warto zatem zaopatrzyć się w gazetę, albo w książkę.

Wyniki badania krzywej glikemicznej pozwalają zdiagnozować cukrzycę u ciężarnych. Jeżeli chorobą występuje u badanej, poziom glukozy we krwi znacznie wzrośnie po wypiciu glukozy, jak również pozostanie na podobnym poziomie po 1,2 i 3 godzinach. Poziom glukozy podczas cukrzycy ciążowej wynosi odpowiednio :

  • Poniżej 125 mg/dla na czczo,
  • Powyżej 200 mg/dla po upłynięciu dwóch godzin od wypicia roztworu glukozy.

Badanie krzywej glikemicznej nie pozwoli na ostateczne zdiagnozowanie cukrzycy, jeżeli pojawią się poniżej wymienione wartości :

  • 95 mg/dl glukozy na czczo,
  • 185 mg/dl po jednej godzinie od spożycia glukozy,
  • 155 mg/dla po dwóch godzinach od spożycia glukozy,
  • 140 mg/dl po 3 godzinach od spożycia glukozy.

Jeżeli wyniki okażą się pozytywne, należy koniecznie udać się do specjalistycznej poradni diabetologicznej, celem rozpoczęcia jak najszybszego leczenia cukrzycy. Leczenie zwykle polega na zastosowaniu właściwej diety dla kobiet ciężarnych, cierpiących na cukrzycę ciążową.

Więcej na stronie pieknojestwtobie.com

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *