Rokitnik to pomarańczowe, nieduże, okrągłe owoce zawierają rekordowe ilości witaminy C. W owocach rokitnika znajdziemy jej aż dwukrotnie więcej niż w czarnej porzeczce. Rokitnik to także bogactwo antyoksydantów, które działają przeciwnowotworowo, przeciwstarzeniowo, dlatego ten składnik często znajdziemy w kremach przeciwzmarszczkowych.
W jakie drogocenne związki bogaty jest rokitnik?
-witaminy: C, A, E, F, B12, K, P
-antyoksydanty, flawonoidy
-makro i mikroelementy (żelazo,bor, mangan)
-garbniki
-antocyjany
-aminokwasy
-nienasycone kwasy tłuszczowe
Jakie działanie wykazuje rokitnik?
Rosjanie nazywają rokitnik „Złotem Syberii”, ponieważ zawiera aż 190 prozdrowotnych substancji. Owoce rokitnika wzmacniają odporność, dlatego jest nieoceniony w okresie zachorowań, ponadto: regenerują skórę, zapobiegają działaniu wolnych rodników, opóźniają procesy starzeniowe, poprawiają krążenie, pomogą w trakcie chorób układu pokarmowego. Rokitnik obniża poziom złego cholesterolu, wzmacniając układ sercowo-naczyniowy. Zapobiega zmianom miażdżycowym, zawałom serca, udarom mózgu, chorobie wieńcowej, obniża ciśnienie krwi. Ze względu na zawartość witaminy K rokitnik zapobiega krwawieniom. Olej z rokitnika pomaga leczyć wrzody i pozbyć się zgagi. Napary z rokitnika stosowane są także w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów. Rokitnik chroni przed promieniowaniem np. rentgenowskim. Niweluje też toksyczne działanie leków. Ze względu na zawartość beta-karotenu nadaje skórze zdrowy, pomarańczowy odcień.
Jak stosować rokitnik?
Owoce rokitnika spożywane na surowo są bardzo kwaśne, dlatego rokitnik sprawdzi się w postaci przetworów, np. konfitur, nalewek, a także soku czy kompotu. Warto dodać do rokitnika inne owoce, np. jabłka, gruszki, dziką różę, by zrównoważyć jego smak. Mimo gotowania, witamina C praktycznie nie wytraca się z rokitnika. Można stosować napar z rokitnika. W celach leczniczych stosuje się także liście rokitnika i olej z pulpy owoców lub nasion. Rokitnik można też stosować zewnętrznie, np. w postaci maseczki odmładzającej. Okłady z liści rokitnika można stosować na rany w formie okładów, by przyspieszyć ich gojenie ran powstałych, np. na skutek poparzeń słonecznych, odmrożeń, odleżyn. Wykazywał też właściwości regeneracyjne na rany popromienne, np. w wyniku działań nuklearnych, rentgena, po wybuchach jądrowych. Astronautom zalecano rokitnik, by chronić ich przed promieniowaniem. Zwalcza też grzybicę.
Rokitnik jest objęty ochroną, nie można go spierać w miejscach, gdzie rośnie na dziki, np. nad Bałtykiem i w Pieninach. Można stosować tylko owoce i liście z upraw.