Najbardziej popularne rodzaje farb do włosów

Farbowanie włosów to po prostu zmiana ich naturalnego koloru za pomocą barwników, które mogą być syntetyczne lub naturalne. Farby do włosów są powszechnie stosowane nie tylko w salonach fryzjerskich, ale również w domowych warunkach. Dawniej farbowano włosy aby ukryć efekty siwizny, jednak wiele kobiet doceniło fakt, że dzięki farbowaniu mogą podkreślić swoją urodę oraz wprowadzić ciekawą zmianę do swojego życia, która często dodaje pewności siebie i wpływa pozytywnie na samopoczucie kobiet.

Farby do włosów – rodzaje

Ze względu na pochodzenie barwników wykorzystywanych do koloryzacji włosów można podzielić farby na dwa rodzaje:

  • farby roślinne
  • farby syntetyczne

Farby roślinne to preparaty, które zawierają składniki pochodzenia roślinnego. W większości tego rodzaju farb składniki pigmentacyjne pozyskuje się z ekstraktów naturalnie występujących w różnych częściach roślin. Często używane w przemyśle kosmetycznym barwniki naturalne to henna i reng (indygo). Mniej znane, choć równie skuteczne, to: wyciąg z rumianku, wyciąg z kory dębu, wyciąg z liści orzecha włoskiego, wywar z łupin cebuli czy z buraka.

Farby syntetyczne – do trwałego farbowania włosów wykorzystuje się tu popularne barwniki oksydacyjne. W skład tych substancji wchodzą związki bezbarwne, które w obecności utleniaczy reagują ze sobą i tworzą wysokocząsteczkowe połączenia o różnych barwach. Podstawowe związki wykorzystywane w procesie farbowania oksydacyjnego to diaminy aromatyczne (pochodne amoniaku). Na włosy nakłada się mieszaninę koloryzującą, barwniki i środek alkalizujący.

Trwałość farb do włosów

Ze względu na trwałość uzyskanych efektów koloryzacji wyróżnia się trzy rodzaje farb do włosów:

  • trwałe – pozwalają utrzymać nowy kolor włosów nawet po ich wielokrotnym myciu
  • półtrwałe – naturalny kolor włosów zostaje przywrócony po 6-20-krotnym myciu
  • tymczasowe – włosy odzyskują swoją naturalną barwę już po pierwszym umyciu

Farby trwałe – trwałość farby jest spowodowana tym, że barwniki zagnieżdżają się w pigmentach włosów, kolor nie wypłukuje się więc podczas ich mycia. Te farby pokrywają nawet zupełnie siwe włosy. Efekty działania takiej farby są jednak trudne do odwrócenia, trzeba więc być uważnym przy koloryzacji.

Farby półtrwałe – są mniej szkodliwe, gdyż nie zawierają amoniaku i nie są mieszane z oksydantami o wysokim stężeniu. Ten rodzaj koloryzacji umożliwia niewielką zmianę koloru włosów, bo o 2-3 tony.

Farby tymczasowe – nietrwałe środki koloryzujące, nie zawierają amoniaku ani utleniaczy, nie ingerują więc w strukturę włosa. Są to: żele, pianki, lakiery, szampony.

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *